Atrakcje Polanicy Zdrój

Polanica Zdrój to piękny i atrakcyjny zakątek Polski. Już od wielu lat, ma ugruntowaną pozycję wśród światowych uzdrowisk. Przyjeżdżają tutaj turyści z całego świata. To serce Kotliny Kłodzkiej. Doskonały klimat i piękne pejzaże okolicznych Gór Stołowych i Bystrzyckich, smaczne i zdrowe wody mineralne, malownicze strumienie i potoki - to tylko niektóre walory Polanicy. Polanica Zdrój jest miejscem, które trzyma z daleka przemysł i wielkie centra handlowe. Tutaj zatrzymuje się czas, aby Goście odczuli oddech w sercach. Te wszystkie walory sprawiły, że nasz obiekt wypoczynkowo-leczniczy powstał właśnie tutaj. Wiedzieliśmy, że tak wyjątkowe usługi terapeutyczne wymagają miejsca i malowniczego oraz intymnego jednocześnie, które każdy pokocha od pierwszego wejrzenia. Każdy, kto spędzi tu choć jeden dzień na pewno wróci posmakować wszystkich walorów tego wyjątkowego zakątka. Od wielu lat odbywają się tu imprezy kulturalne i sportowe o międzynarodowej randze:

 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Uzdrowiskowej
 • Międzynarodowy Turniej Szachowym im. Akiby Rubinsteina
 • Grand Prix MTB Czesława Langa, wyścigu kolarskim SUDETY TOUR
 • Polanickie Koncerty Muzyki Kameralnej i Organowej
 • Festiwal im. Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego (Duszniki Zdrój)
 • Festiwal Piosenki z Duszą (Duszniki Zdrój)
 • Międzynarodowy Festiwal Chopinowski (Duszniki Zdrój)

Do głównych atrakcji Polanicy Zdrój zaliczane jest:

 • Park Zdrojowy
 • Park Szachowy
 • Tor Saneczkowy Góralka
 • Teatr Zdrojowy
 • Pomnik Niedźwiedzia
 • Polanickie fontanny
 • Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa
 • Kolejka turystyczna
 • Huta szkła
 • Liczne szlaki turystyczne

 

Historia Polanicy Zdrój

 Zanim Polanica zasłynęła jako miejscowość uzdrowiskowa, dorobiła się wielowiekowej historii. Pierwsze wzmianki znajdujemy w księgach sądowych miasta Kłodzka. Dość wcześnie, bo już w wieku XVI, sławne stają się źródła wód mineralnych. O ich działaniu zdrowotnym i dobrym smaku wspomina kłodzki kronikarz Aelurius. Polanickie wody wożono do odległych miejscowości, sprowadzano je na uczty biesiadne i wesela. W roku 1595 miejscowość staje się własnością Jezuitów, którzy uznając, że Polanica jest „zdrowym i przyjemnym miejscem pobytu”, zbudowali tu swój dom. Jezuici rozpoczęli również eksploatację źródeł. Rokiem przełomowym w dziejach Polanicy jest rok 1828. W owym roku właścicielem miasta zostaje kłodzki kupiec Józef Gromls. Zaczął on zagospodarowanie źródeł, zbudował małą pijalnię oraz drewniane łazienki. Od tego czasu zaczyna się historia Polanicy jako uzdrowiska. Istniało wtedy pięć źródeł wód mineralnych, jednakże były eksploatowane dwa z nich, najbardziej wydajne „Źródło Józefa” i „Źródło Jerzego”. W roku 1873 łazienki kupił wrocławski przemysłowiec Hoffman. Przeprowadzone na jego polecenie analizy wód polanickich dowiodły, iż źródła miejscowe dorównują a nawet przewyższają pod pewnymi względami uznane już wody dusznickie.

Od roku 1875 systematycznie wzrasta liczba kuracjuszy. Kuracja trwała 4-6 tygodni, w czasie jej trwania ordynowano kąpiele mineralne oraz stosowano kurację pitną. W roku 1904 zaczęto eksploatację źródła „Wielka Pieniawa”. Odkrycie nowych źródeł oraz przejęcie Polanicy przez spółkę „Zarząd Uzdrowiska Polanica” zaważyło na dalszym rozwoju uzdrowiska. Powstał plan wzniesienia komfortowego domu zdrojowego z nowoczesnymi urządzeniami do hydroterapii. Dom ten postanowiono otoczyć parkiem i zbudować nowe pensjonaty. Latem 1906 r. zakończono realizację pierwszej części planu. 20 czerwca oddano do użytku Dom Zdrojowy, który następnego dnia został wraz z Parkiem Zdrojowym oświetlony światłem elektrycznym. Do roku 1910 zbudowano 50 nowych pensjonatów. Wraz z rozwojem sfery materialnej rosło uznanie dla Polanicy, jako miejscowości uzdrowiskowej. W latach 1930-39 nastąpiła stabilizacja w rozwoju Polanicy. Kurort znany i popularny był w całej Europie. W czasach współczesnych uzdrowisko nie zatraciło swego wyjątkowego charakteru.

Dzisiejsza Polanica Zdrój to 7,5 tysięczna miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 380-410 m n.p.m. Otaczające ją Sudety to góry niezbyt wysokie, lecz urzekające swą urodą, malowniczością oraz nieskalaną wielkim przemysłem czystością. Uzdrowisko położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Korzystne położenie geograficzne powoduje, że panuje tu klimat podgórski charakteryzujący się łagodnymi zimami, dość ciepłymi i słonecznymi latami. Unikatowe warunki geologiczne, klimatyczne i przyrodnicze zadecydowały o powstaniu Parku Narodowego Gór Stołowych, który obejmuje tereny gmin bezpośrednio sąsiadujących z Polanicą. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o uzdrowiskowym charakterze miejscowości jest mnogość źródeł wód mineralnych.

 

Dane kontaktowe

Medical Sensus

ul. Chrobrego 1A-3
Polanica Zdrój

tel. + 48 74 667 49 00
recepcja@medicalsensus.pl 

+ 48 74 667 49 00


 

   

 

 

 

 

Zadzwoń

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
wykorzystanie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności

Zamknij [X]