Lecznicza moc kąpieli mineralno - ziołowych

mgr inż. Konrad Babij - Doradca żywieniowy

Pozytywne oddziaływanie kąpieli AquaPure na zdrowie jest złożone i dotyczy trzech głównych obszarów:

a) uruchomienie i intensyfikacja procesów oczyszczania przez skórę,

b) wpływ na procesy hormonalne,

c) oddziaływania bodźcowe.

A) Skórna droga detoksykacji należy do najbardziej pierwotnych. Za pomocą składu kąpieli zmuszamy wodę do wypływania z organizmu przez gruczoły potowe. Stężenie solanki jest wielokrotnie większe niż stężenie substancji rozpuszczonych w naszych komórkach. Na zasadzie wyrównania stężeń, woda z nas wypływa by rozcieńczyć solankę. Musimy pić dużo wody, by podtrzymać ten efekt. Inaczej na drodze hormonalnej, organizm zablokuje ten proces i kąpiel nie będzie efektywna.

 pH potu wynosi 5,5. pH solanki 8.5. Pot jest kwaśny, solanka zasadowa.

Roztwór soli jest dodatkowo zbuforowany. Dzięki temu wydzielane kwasy nie zmieniają odczynu solanki. Obserwacje wskazują, iż kąpiele zasadowe wykazują silniejsze oddziaływanie na układ autonomiczny. Bufor wodorowęglanowy wykorzystany w tym proponowanym rodzaju kąpieli występuje też naturalnie we krwi, gdzie odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Wraz z potem opuszczają organizm metabolity, w tym mocznik, kreatynina, produkty przemian leków, toksyny.

B) Skład solanki jest bogaty w rzadkie pierwiastki: jod, brom, bor, selen, krzemiany. Podczas długiej kąpieli, wraz z aerozolem znad solanki są one wdychane i z nabłonka i pęcherzyków płucnych są wchłaniane do organizmu.

Taka suplementacja wpływa na wiele przemian metabolicznych w tym na układ hormonalny.

Jod stymuluje aktywność hormonów tarczycy, odpowiedzialnych za wyższe tempo metabolizmu. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.

Selen wchodzi w skład głównych enzymów przeciwutleniających, które chronią komórki przed uszkodzeniem wolnymi rodnikami i tym samym zapobiegają mutacjom. Uczestniczy wraz z jodem w przemianach hormonów tarczycy. Selen jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Organizm otrzymujący odpowiednie ilości selenu może skuteczniej przeciwdziałać infekcjom wirusowym.

C) Kąpiel balneologiczna jest zabiegiem o działaniu bodźcowym. Bodziec leczniczy może mieć charakter termiczny, hydrostatyczny i mechaniczny. W wyniku działania skumulowanych bodźców, różnego rodzaju i intensywności organizm reaguje uruchomieniem mechanizmów adaptacyjnych. Przyczynia się to do uruchomienia rezerw ustrojowych, poprawiających sprawność mechanizmów regulacyjnych organizmu.

Wysokie stężenie jonów rozpuszczonych w wodzie wpływa na receptory skóry. Zachodzące w wyniku kąpieli zmiany jonowe w zakończeniach nerwowych wpływają na czynność autonomicznego układu nerwowego, przyczyniając się do procesów regulujących czynności wszystkich narządów. Wraz ze wzrostem stężenia solanki, wzrasta przekrwienie skóry, które przenosi się na tkanki bezpośrednio pod nią leżące i na narządy, przyczyniając się do ich ukrwienia i do zmniejszenia stanów zapalnych. Bodźce mogą oddziaływać poprzez nocyceptory, czyli zakończenia nerwowe w skórze. Skóra jest zewnętrznym organem o największej powierzchni. Stymulacja bodźcowa układu autonomicznego może zachodzić droga antydromową w relacji róg tylny-podwzgórze, przysadka-kora mózgu. Taka aktywizacja pobudza organy wewnętrzne do produkcji parametrów biochemicznych działających stymulująco na układ odpornościowy, a tym samym promuje efekt przeciwzapalny.

Obserwowany jest również wpływ kąpieli balneologicznych na układ naczyniowy. Śródbłonek wyścielający naczynia jest największym narządem wydzielniczym, który może w procesie zapalnym promować wydzielanie mediatorów zapalnych, bądź poprzez jego hamowanie działać immunosupresyjnie.

Intensywność odczynu zapalnego toczącego się w strukturze tkankowej lub  ograniczają rozległość tego procesu. Zdrowy organizm ma prawidłowo funkcjonujące mechanizmy utrzymujące jego homeostazę i umożliwiające mu adaptację do środowiska.

W hydroterapii istotne znaczenie przypisuje się temperaturze zastosowanej wody, oraz reakcji osobniczej na ten rodzaj bodźca, który ma charakter ogólnoustrojowy, który zależy bezpośrednio od czasu działania kąpieli. Ciepła woda zwiększa ukrwienie i powoduje rozszerzenie się porów skóry stymulując proces wydalania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii jak: mocznik, kwas mlekowy, kreatynina. Dzięki specjalnej konstrukcji wanien, z płaszczem grzejnym umożliwiającym kontrolę temperatury, wpływ terapeutyczny wydłużany jest znacznie w czasie. Skład, zasadowość, odpowiednio dobrane proporcje oraz parametry fizyko-chemiczne kąpieli wpływają na intensywność procesów wymiany metabolicznej oraz na intensyfikację oddziaływania bodźców. Zabiegi intensyfikują wymianę przez skórę w wyniku różnic w ciśnieniu osmotycznym, potencjale chemicznym i kwasowością, płynów fizjologicznych, a roztworem solanki.

Woda wywiera o wiele większe ciśnienie na ciało, niż otaczające nas powietrze. Ciśnienie hydrostatyczne korzystnie wpływa na system krążenia, oddziałując na znajdujące się pod powierzchnią skóry naczynia krwionośne. Krew tłoczona jest przez to w okolice klatki piersiowej, poprzez co serce musi pracować w warunkach zwiększonej podaży krwi. Reaguje ono wówczas większym rozkurczem mięśnia sercowego. Zwiększa się jego pojemność, stosownie do tego zmniejsza się częstotliwość uderzeń serca, a jego praca jest wówczas znacznie ekonomiczniejsza. Poprzez ciśnienie hydrostatyczne polepszona jest wymiana tlenu w tkankach i ich ukrwienie. Naczynia krwionośne staja się elastyczne, ponieważ muszą dostosować się do ciśnienia i temperatury, rozszerzając się i zwężając.

Komentarze

Zostaw swój komentarz. Jeżeli chcesz, żebyśmy sie z Tobą skontaktowali podaj adres e-mail. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie dla innych komentujących.

This thread has been closed from taking new comments.
Zadzwoń

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
wykorzystanie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności

Zamknij [X]