Żywienie u podstaw - czyli rola rodziny w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci

Popularnym stwierdzeniem dotyczącym przeróżnych sfer życia człowieka, ale także i dzieci – chociażby w aspekcie żywienia, jest stwierdzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Kto by pomyślał, że w okresie dorastania kształtują się zachowania zdrowotne na tyle, że to właśnie one w największym stopniu determinują zdrowie człowieka w dalszych jego latach życia i co ciekawe trudno poddają się zmianom.

Żywienie należy do najważniejszych czynników środowiskowych, które wpływają na rozwój fizyczny i stan zdrowia dziecka a nieprawidłowo utrwalone nawyki żywieniowe wpływają w sposób niekorzystny na wzrost i rozwój młodego organizmu.

Z przeprowadzonych badań z udziałem osiemnastolatków wynika, że na wybór spożywanej żywności w największym stopniu wpływa poziom posiadanej wiedzy dotyczącej żywienia (który kształtuje najbliższe otoczenie) oraz rodzina. W mniejszym stopniu wybór spożywanej żywności uzależniony jest od jej smaku, zapachu, wyglądu czy reklamy. Nie można więc bagatelizować znaczenia prozdrowotnego wzorców żywieniowych, które dzieci i młodzież uzyskują w rodzinie. Dziecko będąc jej członkiem, przyjmuje kultywowane poglądy, postawy, nawyki, obyczaje, by później odzwierciedlić je w życiu dorosłym.

Co ciekawe również, z badań obserwacyjnych wynika, że dzieci, których rodzice kupowali i spożywali słodkie napoje gazowane miały większą skłonność do wypijania właśnie tego rodzaju napojów, w porównaniu do swoich rówieśników, których rodzice nie spożywali ich regularnie. Rodzina więc odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Istotnym elementem jest także wspólna celebracja posiłków w gronie najbliższych. Dla potwierdzenia, dzieci i młodzież, które częściej jadały obiady z rodziną spożywały więcej warzyw, owoców, błonnika pokarmowego oraz witamin i składników mineralnych a mniej żywności przetworzonej, smażonej oraz sztucznie dosładzanej.

Wiedząc już, kto kształtuje wzorce żywieniowe naszych dzieci i jak duży wpływ ma to, co spożywamy na kontynuację nawyków w życiu dorosłym, chcielibyśmy zaprosić Państwa na Weekend Rodzinny w Medical Sensus. Podczas prelekcji i panelu dyskusyjnego razem omówimy zasady zdrowego żywienia, zastanowimy się czy w planowaniu posiłków kierujemy się codzienną rutyną, czy myślimy o tym co „położyć na talerzu” oraz porozmawiamy o niedocenianej roli aktywności fizycznej koniecznej do zachowania dobrego zdrowia.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE :) 

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz. Jeżeli chcesz, żebyśmy sie z Tobą skontaktowali podaj adres e-mail. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie dla innych komentujących.

This thread has been closed from taking new comments.
Zadzwoń

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
wykorzystanie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności

Zamknij [X]