Powitanie jesieni

Sezonowość

... inspiruje do eksperymentowania w kuchni i tworzenia ulubionych dań na bazie lokalnie dostępnych o danej porze roku składników. Sezonowym menu nie można się znudzić! Sprawia, że jedzenie staje się atrakcją kulinarną o nowo poznane smaki, jest pełne aromatycznych zapachów, będąc ucztą dla niejednego podniebienia oraz festiwalem kolorów dla oka.

W myśl hasła „An apple a day keeps the doctor away” - jedz jabłka - będziesz zdrowszy!

Jabłka w Polsce są najpopularniejszymi i łatwo dostępnymi owocami. Z badań wynika, że aż 94% Polaków jada jabłka surowe lub w postaci soku oraz cydru - wytrawnego wina. Obecnie na świecie wyróżnia się kilkanaście tysięcy odmian a jednymi z najbardziej popularnych są: szampion, antonówka, papierówka, lobo, cortland, malinówka, jonagold, gloster czy ligol.

Jabłka można spożyć w wielorakich formach, jednak warto pamiętać, by była to forma jak najmniej przetworzona. Jabłko zjedzone całe, w porównaniu ze zjedzeniem jabłka bez skórki ma nie tylko więcej błonnika pokarmowego, usprawniającego pracę przewodu pokarmowego, ale także więcej potasu, magnezu, witaminy C oraz substancji aktywnych biologicznie - flawonoidów i triterpenoidów.  Związki te - flawonoidy i triterpenoidy, mają właściwości przeciwutleniające, a ich rolą jest profilaktyka chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych. Ponadto w jabłkach, a w szczególności w ich soku zawarta jest kwercetyna, która odpowiada za zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju choroby Parkinsona i Alzheimera. Co ciekawe również, konsumpcja jabłek, pomimo, że są to owoce sprzyja utracie masy ciała oraz istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę w przyszłości.

Daj się zaskoczyć, tym co dobre z natury

W sezonie jesienno-zimowym, by wzmocnić swoją odporność polecamy wykorzystać maksymalnie dobrodziejstwa jakimi obdarza nas natura i przygotować smoothie na bazie jabłek oczywiście :)

Do przygotowania smoothie potrzebujemy:

 

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz. Jeżeli chcesz, żebyśmy sie z Tobą skontaktowali podaj adres e-mail. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie dla innych komentujących.

This thread has been closed from taking new comments.
Zadzwoń

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
wykorzystanie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności

Zamknij [X]