Miechunka

 Miechunka Physalis L.

 

Mało kto wie, że miechunka pochodzi z subtropików, ale jej uprawa gruntowa idealnie wpasowała się w nasz polski klimat. Owoce miechunki dojrzewają w sierpniu i wrześniu a zbierane są dopiero po opadnięciu na glebę. Rodzajów miechunki jest kilka: miechunka pomidorowa, miechunka omszona, miechunka peruwiańska i miechunka rozdęta a w dzisiejszym wpisie skupimy na miechunce pomidorowej.

W roli głównej miechunka pomidorowa w restauracji Ziołowa

Dawniej uprawiana jeszcze przed pomidorem, głównie na terenie Meksyku. Barwa dojrzałej miechunki jest zielonkawa lub żółtozielona. Smak jest dość cierpki i gorzkawy, dlatego jedzona na surowo nie cieszy się popularnością.

Naszą Miechunkę pomidorową z uprawy ekologicznej przetwarzamy na konfiturę autorską . Miechunka z konferencją, antonówką i siemieniem lnianym. Jest cudownie słodka i aromatyczna, lekko melonowata . Serwujemy ją na bufety śniadaniowe oraz jako słodki upominek po wizycie w naszej restauracji. Będzie można jej również spróbować z innymi naszymi przetworami na Światowy dzień jabłka 28.09.2017r na który serdecznie zapraszamy!

 

Miechunka w diecie ? - właściwości prozdrowotne

Badania nad tym gatunkiem potwierdziły, że roślina może mieć duży potencjał leczniczy. Owoc miechunki, zawiera znaczne ilości garbników, kwasów organicznych, tj. kwas cytrynowy. karotenoidów (witaminę A) - fryzelinę nadającą goryczkowy posmak, substancje śluzowe, oraz barwnik kryptoksantynę.

Surowiec jest też źródłem witaminy C(24,0-59,2 mg/100g) i witaminy A - zaliczanych do naturalnych antyoksydantów, które wspomogą utrzymanie prawidłowej odporności organizmu o którą szczególnie zabiegamy w okresie jesienno-zimowym.

Owoce, korzeń i ziele miechunki zawiera bardzo duże ilości związków biologicznie czynnych, dlatego od wieków w krajach tropikalnych surowce te były uważane za naturalne leki, znajdując zastosowanie w leczeniu chorób skóry, malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów i chorób nowotworowych.

Inne rodzaje miechunek:

Miechunka omszona - jej owoce są zielone, po dojrzeniu przybierają kolor brudnożółty. Owoce miechunki omszonej nadają się do zbioru, gdy zmieniają kolor i stają się miękkie a osłonki brązowe. Owoce są słodkie, pomarańczowe lub żółte i nadają się do spożycia na surowo. Smak opisuje się jako zbliżony do smaku ananasa - słodko-kwaśny.

Miechunka peruwiańska - tzw. rodzynek brazylijski.  Owoc jest okrągły przed dojrzeniem zielonożółty, w miarę dojrzewania zmienia barwę na żółtą, posiada aromat ananasowy. Suszone owoce - używane są jako odpowiednik rodzynek.

Miechunka rozdęta - ten rodzaj miechunki często spotkać można jako roślinę ozdobną rosnącą rosnącą w przydomowych ogrodach. Charakterystycznym elementem jest kielich powiększony, beczułkowato rozdęty, pomarańczowo-czerwony, wyglądem przypominający lampion.

 

Artykuł : Natalia Hertmanowska , Katarzyna Soczyńska

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz. Jeżeli chcesz, żebyśmy sie z Tobą skontaktowali podaj adres e-mail. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie dla innych komentujących.

This thread has been closed from taking new comments.
Zadzwoń

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
wykorzystanie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności

Zamknij [X]