Kinezyterapia - co to jest, wskazania, wpływ na organizm, w czym pomaga leczenie ruchem

Jednym z zabiegów oferowanych w naszym sanatorium jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. W trosce o sprawność fizyczną, warto o niej pomyśleć. Co to jest kinezyterapia, jakie są wskazania do jej stosowania i wpływ na organizm, dowiesz się z poniższego tekstu.

Co to jest kinezyterapia?

Kinezyterapia to leczenie ruchem, czyli gimnastyka lecznicza. Przede wszystkim podstawą tej dziedziny fizjoterapii są odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim poprawia się sprawność fizyczna. Tego typu zabiegi są przygotowaniem do dalszej rehabilitacji. Działanie kinezyterapii ma wpływ na cały organizm, bowiem przynosi ulgę nie tylko w pracy narządów ruchu, ale także innych układów: nerwowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, trawiennego, moczowo-płciowego.

Leczenie ruchem - rodzaje

Kinezyterapię podzielić można na miejscową i ogólną. Pierwsza dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo, a druga składa się z ćwiczeń części ciała nieobjętych chorobowo. Najczęściej zaliczyć można do nich poranną gimnastykę, ćwiczenia ogólnokondycyjne, również w wodzie, sport inwalidów.

Kinezyterapia – ćwiczenia

Ćwiczenia w kinezyterapii można podzielić z uwagi na organizm ludzki i wpływ na niego. Mamy więc:

 • ćwiczenia działające miejscowo, a więc na wybrany obszar ciała, np. na stawy;
 • ćwiczenia nierównouprawniające, które poprawiają ogólną sprawność fizyczną, bardzo często zwiększają wydolność układu krążenia i oddechowego.

Ćwiczenia wykonywane w ramach kinezyterapii da się podzielić również z uwagi na sposób wykonania. W ten sposób wyróżnić można:

 • ćwiczenia bierne – wykonywane są przez fizjoterapeutę lub za pomocą urządzeń  - odbywają się bez czynnego udziału chorego;
 • ćwiczenia czynne;
 • ćwiczenia czynno-bierne – w nich ruch wykonywany jest biernie, jednak pacjent czynnie rozluźnia mięśnie;
 • ćwiczenia izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości;
 • ćwiczenia samowspomagane – podczas nich chory. np. siłą mięśni zdrowej kończyny, wspomaga pracę osłabionych mięśni;
 • ćwiczenia w odciążeniu – ruch jest wykonywany przy odciążeniu przez terapeutę danego odcinka ciała;
 • ćwiczenia oddechowe.

Kinezyterapia ogólna – składa się z ćwiczeń części ciała nieobjętych chorobą. Wyróżniamy:

 • ćwiczenia ogólnokondycyjne;
 • ćwiczenia gimnastyki porannej;
 • ćwiczenia w wodzie;
 • sport inwalidów.

Dla kogo kinezyterapia?

Chcąc dowiedzieć się, dla kogo wskazane jest korzystanie z zabiegów z zakresu kinezyterapii, warto wymienić wszystkich, którym mogą one pomóc. Są to przede wszystkim osoby ze schorzeniami i dysfunkcjami narządów ruchu, bólami kręgosłupa, chorobami reumatoidalnymi i niektórymi chorobami układu oddechowego. Dobrze, by z tego typu rehabilitacji korzystali pacjenci po zawale serca, udarze mózgu, zabiegach operacyjnych jamy brzusznej, czy przed porodem.

Wskazania do kinezyterapii

Wiadomo już, kto powinien skorzystać z uroków kinezyterapii. Warto zastanowić się, jakie są jeszcze wskazania do tego rodzaju rehabilitacji. Wśród nich wymienić należy:

 • choroby układu nerwowego, takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, ataksja, czy inne uszkodzenia układu nerwowego;
 • schorzenia mięśni, stawów i kości, m.in. wady postawy, bóle kręgosłupa, choroby reumatoidalne i zwyrodnienia stawów, złamania i amputacje kończyn, porażenie dwu- i czterokończynowe,
 • problemy z układem krwionośnym, takie jak choroba wieńcowa, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń. Kinezyterapia wskazana jest również przed i po zabiegach kardiochirurgicznych;
 • choroby układu oddechowego, takie jak występowanie niedodmy płuc, odmy opłucnowej, u osób unieruchomionych, aby zapobiegać powikłaniom płucnym.
 • choroby nowotworowe, aby zapobiegać obrzękom i obkurczom po masektomii.

Kinezyterapia – przeciwwskazania

Warto wiedzieć, że przeciwwskazania dotyczące określanego rodzaju ćwiczeń uzgadnia zespół zajmujący się rehabilitacją. W ich ustaleniu pomaga im rodzaj choroby i aktualna sprawność oraz wydolność fizyczna. Za przeciwwskazania, które najczęściej uznaje się za bariery, są: stan zapalny mięśni, stawów i kości, ostry okres chorób układu krążenia i oddechowego, ich niewydolność, stany gorączkowe, ciężki stan ogólny chorego.

Kinezyterapia indywidualna

Aby przywrócić pacjentowi pełną sprawność fizyczną po zabiegach, urazach i w czasie przechodzenia chorób, wszelkie ćwiczenia i program przebiegu zdrowienia układany jest indywidualnie. Dzięki właściwemu doborowi środków terapeutycznych, można w pełni skupić swoje działania w miejscu problemu. Indywidualna praca terapeuty i pacjenta może być uzupełniona o neurofizjologiczne metody takie jak PNF, terapie manualne, metodę McKenziego,  treningi sensomotoryczne, poizometryczną relaksację mięśniową, dynamiczne, plastrowanie Kinesiotaping. Dzięki temu w procesie zwiększania umiejętności fizycznych, bierze się pod uwagę indywidualne potrzeby każdego pacjenta.

Gimnastyka lecznicza grupowa

Oprócz indywidualnych ćwiczeń, można skorzystać również z zajęć grupowych. Należy do nich przede wszystkim gimnastyka polegająca na zminimalizowaniu wad postawy. Dzięki niej leczenie ruchem sprzyja korekcji, a nawet możliwie największej minimalizacji dysfunkcji. Poprawia też funkcję oddychania, wzmocnienie mięśni osłabionych.

Ponadto w grupie można również skorzystać z metody terapeutycznej, jaką jest pilates czy stretching. Pierwsza forma aktywności sprawdza się zwłaszcza u osób z chorobami kręgosłupa, stawów, nadwagą i dla osób ze słabą kondycją fizyczną. Z kolei stretching pozwala na stopniowe i ostrożne rozciąganie mięśni, aby uelastycznić ciało. Co więcej, zawiera w sobie ćwiczenia oddechowe.


Jak widać – kinezyterapia to szeroko pojęta gimnastyka, która ma na celu usprawnienie osób zarówno chorych, jak i słabych fizycznie. Dzięki właściwie dobranym ćwiczeniom można oczekiwać rezultatów. Wpływa bowiem nie tylko na narządy ruchu, ale i inne układy: nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy, trawienny, moczowo-płciowy. Dzięki temu poprawia się również samopoczucie i zadowolenie z życia.


  Zadzwoń

  Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
  wykorzystanie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności

  Zamknij [X]