Balneologia - na czym polega, dla kogo?

Balneologia - na czym polega, dla kogo, dlaczego warto korzystać z leczenia uzdrowiskowego?

Chcesz wiedzieć, co to jest balneologia? Zastanawiasz się nad leczeniem uzdrowiskowym i stoisz przed wyborem odpowiednich zabiegów? Zanim się zdecydujesz sprawdź, na czym polega balneologia i jakie są wskazania do jej stosowania.

 

Co to jest balneologia?

Balneologia jest to jedną z najstarszych dziedzin medycyny uzdrowiskowej, która zajmuje się zastosowaniem leczniczych wód podziemnych podczas terapii chorób przewlekłych. A na czym polega balneologia? Na przeprowadzaniu zewnętrznych lub wewnętrznych zabiegów z użyciem wód mineralnych, np. w formie kąpieli, irygacji, lodu oraz masażu podwodnego.

Co daje balneologia? Wpływa nie tylko na poprawę stanu fizycznego pacjentów, ale także psychicznego, ponieważ posiada działanie relaksacyjne. Ponadto łagodzi bóle. Trzeba też wiedzieć, że zabiegi nie mogą być przeprowadzone przez niewykształconą w tym kierunku osobę, dlatego zawsze należy się zgłaszać do sanatoriów balneologicznych, gdzie pracują kompetentni lekarze.

A czym zajmuje się lekarz balneolog? Sprawdza oraz kontroluje stan pacjenta zalecając mu dopasowane do jego zdrowia kuracje. W tym celu wykonuje szereg testów, ocenia układ mięśni i stawów oraz przeprowadza niezbędne badania. Posiada też prawo do wypisywania skierowań na leczenie, zwolnień, recept oraz do prowadzenia dokumentacji medycznej. Warto jeszcze dodać, iż lekarz balneolog musi posiadać wykształcenie z konkretną specjalizacją medyczną, aby móc działać w tym zakresie.

Jak widać, jest to potwierdzona naukowo dziecina medycyny, dlatego warto dokładnie sprawdzić, co daje balneologia i poszczególne zabiegi z wykorzystaniem wód termalnych oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzania kuracji.

Zabiegi balneologii – rodzaje, charakterystyka

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że balneologia oferuje zabiegi hydroterapeutyczne. Tym różni się od podstawowych kuracji wodnych, że wykorzystuje bogate w różne składniki odżywcze wody termalne (np. siarkę, sód, magnez), a nie wodę gospodarczą.

Leczenie ma na celu usprawnianie funkcjonowania poszczególnych układów organizmu oraz procesów fizjologicznych. Natomiast rodzaje zabiegów balneologii dzieli się ze względu na metodę leczniczą, która została wykorzystana.

W skład metod balneologicznych wchodzą naturalne surowce lecznicze, naturalne czynniki przyrodnicze oraz czynniki fizyczne. Do naturalnych surowców należą wody mineralne, gazy oraz peloidy, natomiast czynniki przyrodniczymi może być klimat czy krajobraz – dlatego sanatoria balneologiczne najczęściej znajdują się w ustronnych, pełnych zieloni miejscach, gdzie można odpoczywać w bliskim otoczeniu przyrody. Za czynnik fizyczny uznaje się natomiast energię. I aby leczenie osiągnęło pożądane efekty, należy stosować równocześnie różne rodzaje metod.

Natomiast podstawowe zabiegi balneologii stosowane w medycynie fizykalnej to kąpiele lecznicze, inhalacje, irygacje z wód mineralnych oraz kuracje pitne z użyciem wód zdrojowych, zwane również krenoterapią. W leczeniu uzdrowiskowym często stosuje się również zabiegi peloidoterapii, w których wykorzystywana jest borowina. Dostępne są takie terapie borowinowe jak kąpiele, nasiadówki, okłady, tampony borowinowe oraz kuracje z pasty borowinowej.

Balneologia – wskazania

Najczęstsze wskazania do balneologii to problemy z układem kostnym oraz mięśniowym. Zabiegi stosuje się w przypadku pacjentów z zapaleniem kości i stawów, bólami stawów oraz ze stanem zapalnym kręgosłupa.

Jednak to nie jedyne zastosowania balneologii. Hydroterapia wodami termalnymi może odbywać się również w przypadku osób z wypryskami skórnymi, trądzikiem oraz zapaleniem skórnym. Kuracje wspomagają osłabioną odporność oraz pomagają walczyć z bezsennością, przewlekłym zmęczeniem, bólami głowy, a nawet z depresją. Oprócz tego lekarz balneolog często zaleca wybrane metody lecznicze pacjentom z chorobami serca, urazami rdzenia kręgowego oraz skurczami mięśni.

Co jest ważne, zabiegi zawsze muszą odbywać się w specjalistycznym ośrodku, po przeprowadzeniu badań przez doświadczonego balneologa, który dopasuje terapię do stanu zdrowia konkretnej osoby. Czemu jest to tak istotne? Ponieważ istnieją też przeciwwskazań do balneologii.

Balneologia - przeciwwskazania

Choć zabiegi balneologiczne uznawane są za bezpieczne dla organizmu człowieka, istnieje kilka przypadków, w których należy zachować szczególną ostrożność. Dodatkowym badaniom poddaje się kobiety w ciąży, a także osoby chorujące na nadciśnienie, cukrzyce, nowotwory oraz posiadające problemy z krążeniem. Najczęściej nie wyklucza to przeprowadzania kuracji balneologicznej, a jedynie ogranicza niektóre zabiegi.

 

Jak widać, medycyna fizykalna ma wiele do zaoferowania, a współczesną balneologią często uzupełnia się tradycyjne leczenie. Dzięki temu można wspomóc organizm w walce z chorobą oraz uśmierzyć chroniczne bóle czy zmęczenie. Dlatego warto zainteresować się tym, jakie jeszcze zabiegi stosowane są w medycynie uzdrowiskowej.

Zadzwoń

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na ich zapis lub
wykorzystanie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności

Zamknij [X]